Pomoč z umetnostjo (v mednarodni terminologiji „arts therapy“) je mlada, uporabna in znanstvena disciplina,
ki se je v svetu sistematično začela razvijati v drugi polovici 20. stoletja.
Njen cilj ni dovršena umetniška stvaritev, temveč je pomemben proces,
ki je usmerjen k osebnostni rasti, samospoznavanju, prepoznavanju in izražanju čustev, boljši samopodobi, komunikaciji, vedenju in počutju.
Namenjena je različnim posameznikom in skupinam. Glede na umetnostni medij, s pomočjo katerega poteka proces, so danes najbolj
uveljavljene pomoči na področjih likovnih, dramskih, glasbenih in gibalno-plesnih dejavnosti.
Uveljavlja se tudi pomoč s pravljicami in zgodbami, lutkami, fotografijo in filmi.
Pogovor in ustvarjanje sta enako pomembna.
Za Pomoč z umetnostjo ni potrebno da si umetniško nadarjen ali imaš predznanje določene zvrsti umetnosti. V proces se lahko vključi vsak ne glede na umetniško predznanje in spretnosti. Posameznik je aktivno vključen v proces ustvarjanja, ki omogoča posamezniku, da predstavi lastna čustva, občutke na svoj način. PZU izhaja iz uporabnika in mu zato omogoča osebnostno rast.
“Uporablja nebesedne oblike izražanja za povezovanje otrokovega notranjega doživljanja z zunanjo stvarnostjo in življenjskimi izkušnjami. Otroku pomaga, da se sooči s problemi, premaga bolečino in se potrjuje. Z zaupanjem v lastne sile izboljša samonadzor ter tako uspešneje obvladuje čustvovanje, vedenje in mišljenje.”(Kariž, 2010)
Obstaja več definicij PZU / Umetnostne terapije (UT).
Tako ameriška kot avstralska in novozelandska zveze umetnostnih terapevtov pravi:
UT uporablja ustvarjalni proces umetnostnega izražanja za izboljšanje fizičnega, mentalnega ter čustvenega počutja pri osebah različnih starosti...
Ameriška nadaljuje: ... Ta proces omogoča, da posamezniki zmanjšajo stres, izboljšujejo samopodobo, zavedanje sebe in razrešijo probleme.
Avstralska in novozelandska pa: UT uporablja domišljijo in ustvarjalnost, s katerima lahko posamezniki v procesu ustvarijo nove modele življenja ter
razvijajo bolj integrirano osebnost in izboljšajo samopodobo. (Hogan, 2014).
Warren (1993) meni, da je ena izmed moči umetniškega ustvarjanja v tem, da motivira posameznika, da se uglasi s svojimi občutji in čustvi.
Poleg domačih profesorjev so nas na magistrskem študiju izobraževali tudi umetnostni terapevti z Nizozemske, Velike Britanije, Finske in Nemčije. Tam je PZU kot umetnostna terapija (UT v nadaljevanju) bolj poznana in uveljevljena. Tako nam je likovna terapevtka s Finske povedala, da je pri njih šolski predmet UT in likovna terapija del rednega programa osnovnih in srednjih šol. Skozi njihove raziskave se kažejo izredno pozitivni učinki UT za šolarje na področju učenja, vedenja, čustev, komunikacije in socialne interakcije.
Študij PZU je v velikem delu potekal v obliki interaktivnih izkustvenih delavnic s teoretskimi utemeljitvami obravnavanih študijskih vsebin. Poleg teoretičnih okvirjev je bil poudarek na razvijanju specifičnih sposobnosti in veščin ter praksi izvajanja delavnic v različnih ustanovah.
Ste razmišljali, da bi preko procesa, tehnik in metod PZU vaš otrok lahko razvijal :
Vaje za boljše delovanje in večjo povezanost
leve in desne polovice možgan.
V okviru izkustvenih delavnic PZU boste deležni dobrobiti, ki so navedene za zaposlene v podjetjih. Poleg tega se bomo učili, kako uporabljati PZU za uspešnejše delo z mladimi. Več izveste na svetovalnem srečanju in praktični delavnici Pomoč z umetnostjo.